Danes v Sloveniji poteka maraton merjenja hitrosti: preverite, kje se odvijajo meritve
09. 04. 2025 ob 07:14
Policija danes po celotni državi izvaja maraton nadzora nad hitrostjo.
Na cestah v Sloveniji neprilagojena hitrost še vedno predstavlja enega najpogostejših vzrokov za resne prometne nesreče, odgovorna pa je za približno 18 odstotkov vseh nesreč. V letu 2024 je zaradi prehitre vožnje umrlo 30 ljudi, kar predstavlja 44 odstotkov vseh smrtnih žrtev v prometu. Po trenutnih podatkih policije je do 3. aprila letos na slovenskih cestah zaradi neprilagojene hitrosti prišlo do 709 nesreč, v katerih je ena oseba umrla, 46 je bilo huje poškodovanih, 303 pa so utrpeli lahko telesne poškodbe.
575 merilnih točk, 94 patrulj
Policija danes izvaja maraton nadzora hitrosti po vsej Sloveniji. Na 575 merilnih mestih preverjajo, ali vozniki spoštujejo omejitve hitrosti. "Slovenski policisti bomo v sodelovanju z mestnimi redarji do nedelje izvajali poostren nadzor nad hitrostjo. Naš cilj je, da vozniki umirijo svojo vožnjo in pripomorejo k večji varnosti na cestah. V maratonu sodeluje 94 policijskih patrulj, kar pomeni okoli 200 policistov iz različnih postaj, ki jih usmerja enajst policijskih inšpektorjev. Seznam lokacij meritev smo objavili že včeraj, da bi delovali preventivno. Naš cilj je, da vozniki upoštevajo predpise in da naše aktivnosti pozitivno vplivajo na varnost v prometu," je povedal Robert Vehovec iz Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi.
Oglejte si seznam lokacij meritev
Na seznamu lahko najdete podrobne informacije o lokacijah, razdeljene po vrstah cest, območjih policijskih uprav, imenih naselij in relacijah, pri vsaki lokaciji pa je navedena tudi ura nadzora.
Vseevropska akcija
Po besedah Vehovca se je slovenska policija tudi letos pridružila vseevropski akciji umirjanja hitrosti, ki jo koordinira Roadpol, evropska mreža prometnih policij. V tem času lahko vozniki v Sloveniji in večini evropskih držav pričakujejo maraton merjenja hitrosti.
"Že nekaj let opažamo, da se povprečne hitrosti zmanjšujejo, kar je pozitivno, a kljub temu še vedno skoraj polovica voznikov vozi nad dovoljeno mejo. Žal se mnogi vozniki ne zavedajo, kako majhna je razlika med življenjem in smrtjo pri nesrečah, v katerih so vpleteni šibkejši udeleženci, kot so pešci. Odločilno je lahko že, ali vozimo 50 km/h ali 60 km/h, zato je pomembno, da prilagodimo svoje vozniške navade," je dodal Vehovec.
Ekstremne prekoračitve hitrosti
"Statistika prikazovalnikov hitrosti razkriva tudi nekatere ekstremne prekoračitve hitrosti, predvsem v naseljih. Policija si prizadeva, da bi takšne voznike čim prej ujeli in kaznovali, saj ogrožajo vse udeležence v prometu. Ugotavljamo tudi, da so storilci večjih prekoračitev pogosto začetniki, ki po pridobitvi vozniškega dovoljenja drastično spremenijo svoj način vožnje. V zadnjih dneh smo obravnavali več takih primerov," je pojasnil Vehovec.